INTRO 2017

     „… a jsme opět zpátky v éteru. Vítejte u večerního vysílání Rádia Oáza. Je přesně tři minuty po deváté Středo-oázního času.
     Máme tu rychlý přehled zpráv. Počet mutantů v okolí Oázy podle průzkumů nepatrně vzrostl. Povstání otroků bylo - dle nejmenovaných zdrojů - skutečně rozprášeno. A na závěr prohlášení z farmy, kde se údajně podařilo vyvinout houbičku pohlcující radiaci!
     To vše vám přineseme ve večerních zprávách, přesně patnáct minut po deváté s Petrem Lískovým.
     A nyní už k našemu dnešnímu mimořádnému hostu. Srdečně v našem vysílání vítáme hlavního vědce Járu.“
 
     „Ahoj Petře, dobrý večer milí posluchači.“
 

     „Takže Járo, proč jsi vlastně tady? Nebudu chodit kolem horké kaše, všechny nás to zajímá - Konšelé, hlavní téma Oázy v posledních dnech. Dost se o nich mluví, ale málo se nich ví. Co k tomu můžeš říct ty?“
 
     „Tak určitě bych začal tím, že sjezd několika pražských Konšelů zrovna u nás, je veliká pocta a ještě větší příležitost...“
     „Omlouvám se, že ti do toho vstupuju, ale proč by právě tohle měla být tak velká příležitsot? Setkání vlivných zástupců z území celé bývalé střední Evropy už jsme tu měli. Není to tak dávno, co tady jednalo Znojmo s Tatary.“
 
  
   „Ano, máš pravdu, významných zástupců z řad Městských států a národů jsme tu měli několik. Hlavní rozdíl je, že tito konšelé jsou PRAŽŠTÍ. Praha - co si budeme povídat - není od nás moc daleko. Z toho samozřejmě plyne, že čím víc se jim zalíbíme, tím víc toho dlouhodobě kápne nám. Mít s někým tak vysoce postaveným dobré vztahy, to je jedině dobře.
Už jenom to, že se s nimi známe, zajišťuje moc a respekt. Dovedeš si vůbec představit, moct tvrdit, že je někdo z nich tvůj kámoš? Nebo že nad tebou a Oázou drží ochrannou ruku? Jenom majetek každýho z nich, je větší než majetek celýho Znojma - a že ty sou kurva bohatý. O zdrojích, který mají k dispozici - ať už finančních nebo lidských - ani nemluvím. Prostě s těmahle frajerama chceš být zadobře.
     Kdysi sem slyšel, že jeden z nich v opilosti zdemoloval v Praze bar. Jen tak aby se neřeklo, vyplatil majiteli desetinásobek ceny celého baru. Chlap nemusel do konce života makat.“
 
     „Tak tomu říkám hodně dobrá kompenzace, hmmm. Ale i tak, pamatuješ na ty Znojemáky a Tatary? Nakonec se postříleli a nikdo po nich ani neštěknul.“
 
     „Můžu ti Petře garantovat, že s konšely tohle zažít nechceš. Byť jenom zkřivení vlásku jednomu z nich, by znamenalo vyhlazení celý Oázy. Po víkendu by nikdo nikdy nezjistil, že tu něco stálo. Tak dobře by to tu srovnali!
     Vždyť sám starosta jim zajistil naprostou NEDOTKNUTELNOST, jinak by k ničemu z toho o čem se tu bavíme nedošlo. Nikdy by nezvažovali cestu k nám, kdyby si mysleli, že se jim tu něco může stát.
     Ono i v samotné Praze a po celý známý pustině jsou považování za lidi, kteří si zaslouží ten největší respekt, jaký může člověk na téhle zemi mít.
     Zkrátka, dotknout se konšela nedopadne dobře pro nikoho. Nikdy!“
 
     „Dobře. Dál, prosim tě, řekni našim posluchačům, kolik jich bude a s kým tu vlastně budou jednat?
 
     „Takže předpokládáme, že dorazí něco mezi dvěma až osmi konšely, každého bude doprovázet jeden až pět členů doprovodu. Přesnější informace bohužel sami neznáme - jsou s tím velký tajnosti.
     Je samozřejmě v nejlepším zájmu Oázy ve všem jim vyhovět, a nabídnout jim jen to nejlepší zboží, ať už se jedná o alkohol, otroky nebo děvky.
     K celý týhle příležitosti byla - jménem starosty a konšelů - dohodnuta a objednána velká zásilka zboží. Jedná se o to nejfajnovější, co jsme dokázaly schrastit a že toho není málo. Podle některých informací by jenom z tohohle dokázala celá Oáza těžce pařit a fungovat po víc jak dva měsíce! Dovedeš si to vůbec představit?“
 
     „Dva měsíce? Paráda, hlavně doufám, že dorazí. V tomhle směru se nesmí nic podělat, odnesli by to všichni!“
 
 

    „To máš samozřejmě pravdu, ale všechno je dobře zorganizovaný, o to se nemusíme bát.
     A k tvojí druhý otázce. Jednat budou samozřejmě se starostou. Všichni dobře víme, že tohle je nejlepší a nejrozumnější možný řešení. Přece jenom Mordechai je váženej občan a udělal toho pro nás vážně hodně. Určitě si každý vzpomene, jak nám zajistil nový obchodní dodavatele?! A to - na otrokáře - mírumilovný soužití! Nebo jak se hrdinně s motorovkou vrhnul na toho nezničitelného mutanta?“
 
     „To máš pravdu, nezbývá než souhlasit. Tenhle maník je k tomu z nás všech nejpovolanější.
Myslím, že to byl vyčerpávající rozhovor, je ještě něco, co bys k tomu rád dodal?“
 
     „Za mě bylo řečeno snad všechno. Pevně doufám, že jsem našim spoluobčanům náležitě nastínil situaci a vysvětlil, jak se věci mají.“
 
     „Takže já ti jménem celého rádia Oáza děkuju a dobrou noc.“
 
     „Dobrou noc tobě, i posluchačům.“
 
     „A máme tady zprávy…“
 

OUTRO 2017

    Hey, tobě se taky povedlo utéct?! To je super, já myslel, že v tý Oáze všichni normální lidi zařvali! Nevíš, co se to tam vlastně stalo?
 
No, než jsem zdrhnul, tak jsem slyšel, jak Jára, ten jejich hlavní vědec, křičí něco o těch houbách - křičel, že začínají bouchat ať zdrháme. Prej, že celou Oázu brzo zamoří radiace.
 
    Jakejch houbách?
 
Myslím ty houby, jak je vypěstoval ten Cecyl z farmy. Ty houby, co žerou radiaci, víš? Vědci si je tam dole v bunkru prej sami vysadili. Slyšel jsem, že se při nějakým experimentu porušil plášť toho jejich generátoru, takže prý začala unikat radiace. No a vědci to vyřešili tak, že tam nasadili ty houbičky, aby se to nešířilo ven.
 
    Tak to jako chlapci vědecký trošku posrali, ne?
 
No, ne tak úplně. Oni se o ten generátor vědci starali dobře, ale jak tam starosta pustil BRUTy, tak ti tam udělali bordel jako prase...
 
    Počkej, chceš říci, že starosta Mordechai pustil BRUTy k reaktoru?! To se zase ten debil zfetoval a nevěděl co dělá, ne?!
 
Počkej, ty nevíš o Mordechaiovi a o tom Kladenském ohňostroji?!?
 
    Co nevím? Co se sakra stalo?! Co je to kurwa Kladenskej Ohňostroj?! To je nějaká píčovina, co si s sebou přivezli ty konšelé z Prahy, ne?
 
Svým způsobem jako je. Když Mordechai jednal s konšelema, tak se tady zjevil týpek vod jeho fotra. Věděl jsi, že Mordechai je - byl syn Zachariáše?
 
    Počkej! Mordechai byl synem Zachariáše? Toho Zachariáše, co má pod palcem celý Kladno?!?!?
 
Jo jo, přesně ten! Tak Zachariáš si objednal nájemnýho zabijáka a ten Mordechiovi pod nohama při projevu odpálil na dálku nějakou bombu. Ale byla to fajne podívaná! Konečně ten nafetovanej zkorumpovanej neřád dostal, co si zasloužil. Doběhla ho jeho minulost a už nám tady v Oáze nebude smrdět...
 
    Počkej, ale co jsem slyšel, tak ty konšelé, co přijeli do Oázy, chtěli jednat právě s Mordechaiem. Tak to ale znamená, že ti konšelé neměli s kým jednat, ne?
 
Je to tak. Ale šerif a ostatní obyvatelé rychle udělali volby na nového starostu Oázy! No, zvolili jsme si jednoho týpka v brnění - chápej, měl potenciál tam vydržet nejdýl. Jenže nějak mu to taky nevyšlo a taky zkapal… Takže když dorazili konšelé, tak se narychlo vybral ten nejpostradatelnější - BRUT.
 
     Ten BRUT, jak bydlel v Oáze? S tím zeleným štítem? Ten, co neustále mluvil a vlastně víc kecal, než se choval jako Brut? Ten jak se mu přezdívalo BRUT-filozof? BRUT starostou? No to musel být průser.
 
Hele, ani ne. Voni ho docela zkrotili ti další BRUTi, co přišli. Nějak se jim povedlo dohromady opravit Klárku, to jeho posvátné kladivo. Takže měl starosta-BRUT svejch starostí dost a Oáza fungovala spíš soběstačně. Nutno říci, že za dost slušného vlivu té nové barmanky Brandy a Likose, bývalá ochranka Mordechaie.
 
    A jak to teda dopadlo s těma konšelema a Oázou?
 
Prej dobrý. Slyšel jsem, že se nějak nakonec s těma dvěma domluvili. Takže by teď mohla Praha poslat nějaké zásoby, abysme to tu nějak přežili. Minimálně do té doby, než si přijde Kladno pro odvetu za Otrokáře, že?
 
    Jak jako odvetu? Byly to kreténi, co tady dělali bordel. Tak se dalo dohromady pár chlapů, který je vocaď vypráskali.
 
Počkej, to máš pomotaný. Byly tady dobrý otrokáři - z Kladna - a pak taky kreténi - ze Smíchova. Smíchov vydíral místní Kladenský otrokáře, že jim musí platit za ochranu. Tak se jim Kladenský pod vedením Kaydena postavili a poslali je zpátky na Smíchov. Taky už byly na cestě posili z Kladna. Ale ty to sem nakonec nestihli, protože někdo ty Kladenský kluky vystřílel.
 
    To je ale sakra zamotaná situace! Jak se k tomu postavilo Kladno? Budou s náma teď ještě vůbec obchodovat?
 
O tom dost pochybuju. Kladno si teď nechce Prahu rozházet. Sami to maj docela nahnutý, takže se budou držet zpátky. Ale je naše kurevsky velký štěstí!
 
    A co teď bude s rádiem, když je Oáza zanesená těma houbama?
 
Zapomeň na Rádio. Celá Oáza je ted úplně v hajzlu. Prej tam je radiace, že by z toho postavili i ten bájnej Černobyl...